Jump to content
Bengtsson

Hur stor båt får man köra?

Recommended Posts

Rackzo

Lite offtopic men en följdfråga på det hela om man nu vill köra lite charter i mindre skala och vill göra det rätt: Om man har båten i ett företag, då blir det förmånsbeskattning om du använder den privat, som jag antar beräknas på vad charterpriset per timma är? Kan man då istället äga båten privat, och sedan hyra ut den till sitt eget företag de tillfällen man kör charter för säg 50% av intäkterna? Skillnad på enskild firma och AB i det fallet?

 

Andra saker att tänka på är ju att flotte ska finnas och servas årligen. Vilket kostar en del. Kan företaget som hyr båten stå för det, eller den privata ägaren?

 

skatten på soppan kan man få tillbaka i efterhand, men frågan är om det gäller i upplägget ovan. 

 

har varit i kontakt med en del myndigheter om det hela utan att få några bra svar. 

 

Så har någon en idé om hur man bäst gör med till exempel en fritidsbåt för max 12 passagerare som används kanske 200h privat samt 50h charter per år?

 

gällande behörigheter så anser jag att det bör skärpas upp rent allmänt, bara en tidsfråga innan något allvarligt sker i Öresund mellan fritidsbåt och yrkestrafik. Ett bra exempel är trafiksepareringssystem (regel 10) som fritidsbåtar generellt har noll koll på. Ännu mer irriterande är att kbv kan köra förbi en fritidsbåt som kör på fel håll i en separering utan att ens stanna eller ännu hellre bötfälla. Lite fler böter hade hjälpt att sprida information om vad som gäller och i förlängningen kanske rädda någon Kamikaze inspirerad seglares liv.

 

Behörigheter verkar dock ha dålig effekt på sunt förnuft, blev nyligen bordad både på sidan och mot aktern av en charterrib som i hög fart lekte med passagerarnas liv runt en 250m lång tankbåt jag lotsade. Kbv hade inte tid att komma ut och snacka vett med dom, kaffet var väl precis klart. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
robinrobin

Frågor ang förmånsbeskattning och liknande besvaras bäst av din revisor. Sverige är väll inte det bästa landet på detta upplägg, ett exempel som jag själv har erfarenhet av att köper du ett hus utomlands på ditt företag för att hyra ut men även i perioder bo i själv (som du tänkt att göra med din båt) så blir du förmånsbeskattad veckovis alltid.

Sen att du hyr ut säg 10v per och ej heller har tillgång till huset spelar ingen roll. Ej heller att det är ett semesterboende där du inte är skriven och inte förväntas bo på heltid i.

 

Så att köpa lite roliga grejer på sitt företag är regeringen duktiga på att täppa till alla möjligheter till tyvärr.

 

Bäst är antar jag att öppna ett bolag specifikt för båtcharter och kör båten via det bolaget, så kan ingen säga något. 

Och vem har koll att du använder båten privat??

Att sen bolaget går dåligt är strunt samma, än sålänge är det lagligt att göra dåliga affärer.

Share this post


Link to post
Share on other sites
norpan

När det gäller upplägg av båtägandet så pratade jag nu i veckan med en person som har upplägget att äga båten privat för att slippa förmånsvärdet och sedan används  båten kommersiellt ibland som jag fick klart för mig då så lånar företaget bara båten helt enkelt. VIktigt är ju såklart att båten är registrerad i båtregistret och även ingår i Egenkontrollsystemet (EKAN)

Share this post


Link to post
Share on other sites
norpan
On 2017-05-28 at 20:49, Bengtsson sade:

Hej alla!

Jag har en fråga.

Hur stor båt får man köra utan att ha någon som helst utbildning för framförsel av flytetyg på sjön.

Har hört max 12m lång och max 4m bred. finns det andra kombinationer typ att längden får överskridas om inte bredden gör det alternativt att bredden får överskridas om inte längden gör det.

Bara som ett litet tillägg till frågan, ja man får framföra fartyg utan utbildning men du är fortfarande skyldig att framföra fartyget enligt gällande regler. Enklast att skaffa sig en insikt/överblick om dem kan ju faktiskt vara en utbildning även om det absolut inte är ett krav. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
norpan
On 2017-05-28 at 20:49, Bengtsson sade:

Hej alla!

Jag har en fråga.

Hur stor båt får man köra utan att ha någon som helst utbildning för framförsel av flytetyg på sjön.

Har hört max 12m lång och max 4m bred. finns det andra kombinationer typ att längden får överskridas om inte bredden gör det alternativt att bredden får överskridas om inte längden gör det.

Bara som ett litet tillägg till frågan, ja man får framföra fartyg utan utbildning men du är fortfarande skyldig att framföra fartyget enligt gällande regler. Enklast att skaffa sig en insikt/överblick om dem kan ju faktiskt vara en utbildning även om det absolut inte är ett krav. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

By continuing to browse our site you agree to our use of cookies