Jump to content

Recommended Posts

Posted

Hej,

jag har ett problem med power till bränslepump VP 4.3 GL. Pumpen bytte jag ut förra året och antar att den håller et tag till.

jag mäter ström fram till relä som sitter närmast bränslepump. Men verkar så att det inte går vidare till pumpen. Jag tror man ska höra att den funkar genom att den ger ett liten click ifrån sig, eller?

men inget ljud alls. Bytte ut relä men inget resultat. Jag läste något om att det bara reagerar om det finns oljatryck och att själva oljatrycksensor ger ström till bränslepumpen så att den funkar. Kan det stämma?

i så fall var sitter själva sensor så att jag kan kolla......

blir gradvis mer desperat ???

 

Posted

Inte för att jag vet, men två ställen att titta på är ovan oljefiltret eller bakom insuget i ovankant av motorn. 

Posted

Jopp det stämmer, sitter förmodligen två klumpar nånstans vid oljefiltret ena är till oljetrycksmätaren och andra är en on off givare till bränslepumpen. På min var dessa rätt stora och efter ett antal timmar vibrerade röret av.

Posted

På min sitter oljetrycksbrytaren för bränslepumpen ovan oljefiltret, och oljetrycksgivaren bakom insuget på blockets ovankant. 

Men jag har byggt min motor själv.. ?

Posted

Ser säkert lite olika ut från år till år och är inte riktigt 100% på att min var orginal från fabrik

Posted

Jag tror jag har hittat den, tänkte oxo kola bränslepump..... tog bort bensinslang på ovansidan och hällde in liten bensin....

det började koka.....???

mistänker att jag förstörde pumpen.... eller är det normalt att den blir kokande het? Låter inte klokt i så fall

Jag kämpar på, men liten synd om tiden nu vädret är såpass fantastisk.....

 

Posted

Knappast normalt.. 

Och blir den så varm så verkar den få ström iaf..... 

Posted

Hmmm..... då bar du rätt i, skulle betyda att oil åressure sensor funkar altså.

då blir chansen att bränslepump är sunder ännu större....

tack i alla fall

John

Posted

Kan ju vara så att pumpen sitter fast, då blir den ju varm om det ligger spänning på. Elpumparna kan sätta sig över vintern om man inte kör igenom lite oljeblandad soppa vid konserveringen. Det behövs bara att någon tänker "vatten i soppan" så sätter den sig.

Posted

Har du nån tips om hur man kan åtgärda det? Om det går över huvud taget....

Posted

Jag fick byta min. De är ju helkapslade så det går inte att fixa vad jag vet. Prova att jucka loss den med backspänning kanske?

  • 3 weeks later...
Posted

Nu är ärendet fixat....äntligen.

testade oil pressure sensor men den var ok. Nya pumpen fungerade bra.

Började mäta alle sensoren och reläs, visade sig att reläs i fusebox var sunder.....

nu snurrar den som en nöjd katt igen.

 

 

 

5890427A-476E-4293-ACAF-C881FC9B4478.jpeg

  • Thumbs up 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By continuing to browse our site you agree to our use of cookies